string(27) "Rady Powiatu Chełmńskiego" string(27) "Rady Powiatu Chełmńskiego"

Uchwała nr XI/89/2007Rady Powiatu Chełmińskiegoz dnia 28 grudnia 2007w sprawie określenia rodzajów oraz warunków i sposobu przyznawania świadczeń w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Chełmiński, w tym nauczycieli będących emerytami lub rencistamiNa podstawie art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zmianami Dz.U. z 2006 r.: Nr 170, poz. 1218, Nr 220, poz. 1600; Dz.U. z 2007 r.: Nr 17, poz. 95, Nr 80, poz. 542, Nr 102, poz. 689, Nr 158, poz. 1103, Nr 176, poz. 1238, Nr 191, poz. 1369)

Uchwała nr XI/89/2007
Rady Powiatu Chełmińskiego
z dnia 28 grudnia 2007


w sprawie określenia rodzajów oraz warunków i sposobu przyznawania świadczeń w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Chełmiński, w tym nauczycieli będących emerytami lub rencistami

Na podstawie art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zmianami Dz.U. z 2006 r.: Nr 170, poz. 1218, Nr 220, poz. 1600; Dz.U. z 2007 r.: Nr 17, poz. 95, Nr 80, poz. 542, Nr 102, poz. 689, Nr 158, poz. 1103, Nr 176, poz. 1238, Nr 191, poz. 1369)


Rada Powiatu Chełmińskiego uchwala, co następuje:
 
§ 1.
1. Określa się rodzaje oraz warunki i sposób przyznawania świadczeń w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Chełmiński, w tym nauczycieli będących emerytami lub rencistami.
 2. Rodzaje oraz warunki i sposób przyznawania świadczeń, o których mowa w ust. 1, określa Regulamin przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Chełmiński, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Chełmnie.

§ 3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 
Przewodniczący Rady Powiatu
 
Janusz Wojtaszewski
 


 
Załącznik
do UCHWAŁY Nr XI/89/2007
Rady Powiatu Chełmińskiego
z dnia 28 grudnia 2007 r.

Regulamin przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół
i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Chełmiński

§ 1.
1. Pomoc zdrowotna dotyczy nauczycieli zatrudnionych co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć oraz nauczycieli będących emerytami lub rencistami, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Warunek dotyczący zatrudnienia uważa się za spełniony, jeżeli nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach, w każdej w wymiarze mniejszym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, zatrudniony jest łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć.
3. Nauczyciele, o których mowa w ust. 2 wniosek składają w szkole, którą wskażą jako główne miejsce zatrudnienia.
4. Nauczyciele będący emerytami lub rencistami wniosek składają w szkole, w której są objęci opieką socjalną.

§ 2.
Ilekroć w ,,Regulaminie przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli szkół i placówek
 oświatowych prowadzonych przez Powiat Chełmiński”, zwanym dalej regulaminem, jest mowa o:
1)dyrektorze - należy przez to rozumieć dyrektora szkoły lub placówki oświatowej prowadzonej przez Powiat Chełmiński;
2)nauczycielu – należy przez to rozumieć czynnych nauczycieli zatrudnionych i nauczycieli będących emerytami lub rencistami szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Chełmiński, przebywających pod stałą opieką specjalistycznych poradni lekarskich;
3)komisji – należy przez to rozumieć komisję do spraw przyznawania świadczeń zdrowotnych.

§ 3.
1. Środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli tworzy się z corocznego odpisu od wynagrodzeń osobowych nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Chełmiński.
2. Wysokość odpisu, o którym mowa w ust. 1 jest uzależniona od możliwości budżetowych Powiatu, nie może być jednak wyższa niż 0,3 %.

§ 4.
1. Pomoc zdrowotna dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej przyznawana jest w formie świadczenia pieniężnego.
2. Wniosek o przyznanie pomocy zdrowotnej nauczyciele składają do dyrektora, który niezwłocznie przekazuje go do komisji, o której mowa w § 5.1.
3. Wniosek powinien być uzasadniony danymi o sytuacji materialnej wnioskodawcy, w szczególności:
1)dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:
a)uwierzytelnionymi kserokopiami zeznań podatkowych lub zaświadczeniami z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, a w przypadku emerytów, rencistów, którym rozliczenia podatku dokonuje ZUS uwierzytelnionymi kserokopiami informacji o dochodach w roku podatkowym poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy zdrowotnej,
b)oświadczeniami członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku, jeżeli członkowie rodziny rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
c)oświadczeniami członków rodziny o wysokości innego dochodu nieopodatkowanego   w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku,  jeżeli członkowie rodziny osiągają dochody nie podlegające opodatkowaniu,
d)oświadczeniem o ogólnej powierzchni gospodarstwa rolnego, wyrażonego w hektarach przeliczeniowych ogółem, jeżeli źródłem dochodu rodziny jest także gospodarstwo rolne w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku lub kserokopię nakazu płatniczego na ten rok.
2)oświadczeniem z danymi dotyczącymi:
a)liczby członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie,
b)wysokości miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny w roku
 poprzedzającym złożenie wniosku,
c)kosztów leczenia specjalistycznego,
3)zaświadczeniem lekarskim od lekarza specjalisty stwierdzającym fakt leczenia się w specjalistycznej poradni lekarskiej.
4. Wnioski o przyznanie świadczenia pieniężnego muszą być bezwzględnie rozpatrzone w danym roku kalendarzowym.

§ 5.
1. W celu realizacji zadań związanych z udzielaniem pomocy zdrowotnej nauczycielom,
 dyrektorzy powołują komisję w składzie:
1)przewodniczący - dyrektor,
2)wiceprzewodniczący - nauczyciel wyznaczony przez dyrektora,
3)jeden przedstawiciel rady pedagogicznej nie zrzeszony w organizacji związkowej,
4)po jednym przedstawicielu każdej organizacji związkowej zrzeszającej nauczycieli, funkcjonującej w szkole/placówce oświatowej.
2. Podczas nieobecności przewodniczącego komisji funkcję jego pełni wiceprzewodniczący komisji.
3. Do zadań komisji należy:
1)opiniowanie wniosków o przyznanie pomocy zdrowotnej;
2)wnioskowanie do dyrektora o przyznanie pomocy zdrowotnej.
4. Komisja, rozpatrując wniosek bierze pod uwagę wysokość poniesionych kosztów, jak również całokształt okoliczności wpływających na sytuację materialną rodziny w związku ze stanem zdrowia nauczyciela (choroba przewlekła, konieczność dalszego leczenia w domu, stosowania specjalnej diety, zapewnienia dodatkowej opieki dla chorego itp.).
5. Przewodniczący, wiceprzewodniczący lub członek komisji, który ubiega się o udzielenie pomocy zdrowotnej, na czas rozpatrzenia jego wniosku nie uczestniczy w pracach komisji. Podczas nieobecności przewodniczącego komisji funkcję jego pełni wiceprzewodniczący komisji.
6. Członkowie komisji są zobowiązani do zachowania tajemnicy dotyczącej danych osób ubiegających się o przyznanie pomocy zdrowotnej.
7. Z posiedzenia komisji sporządza się protokół zawierający opinię w sprawie rozpatrzonych wniosków oraz wnioski komisji w sprawie wysokości świadczeń pieniężnych. Protokół przekazuje się niezwłocznie dyrektorowi.
8. Obsługę administracyjno-organizacyjną komisji zapewnia dyrektor.
9. Komisja rozpatruje wnioski co najmniej raz na kwartał.

§ 6.
1. Nauczyciel z pomocy zdrowotnej może korzystać nie częściej niż raz w roku.
2. W przypadkach szczególnych dyrektor może przyznać zasiłek zdrowotny nauczycielowi częściej niż raz w roku, gdy choroba jest szczególnie ciężka wymagająca długotrwałego i kosztownego leczenia.

§ 7.
Decyzja dyrektora o przyznaniu bądź odmowie przyznania pomocy zdrowotnej w formie świadczenia pieniężnego jest ostateczna.

metryczka


Opublikował: Dariusz Banach (30 stycznia 2008, 10:07:13)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 6323