string(27) "Rady Powiatu Chełmńskiego" string(27) "Rady Powiatu Chełmńskiego"

Uchwała nr XIV/119/2016Rady Powiatu Chełmińskiegoz dnia 22 listopada 2016w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji szkołom niepublicznym oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania Na podstawie art. 90 ust. 4 i 8a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm) oraz art. 12 ust. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 814 z późn. zm.)

Uchwała nr XIV/119/2016
Rady Powiatu Chełmińskiego
z dnia 22 listopada 2016


w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji szkołom niepublicznym oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania

Na podstawie art. 90 ust. 4 i 8a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm) oraz art. 12 ust. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 814 z późn. zm.)



Rada  Powiatu Chełmińskiego
uchwala, co następuje:
 
§ 1.  Postanowienia uchwały dotyczą:
1. ponadgimnazjalnych szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki,
2. ponadgimnazjalnych szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych nie  wymienionych w ust.1.
 
§ 2. Szkoły wymienione w § 1 otrzymują dotacje z budżetu powiatu.
 
§ 3. 1. Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych wymienione w § 1 ust.1 otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu powiatu, obowiązanego do prowadzenia danego typu  i rodzaju szkół, w wysokości równej 100% kwoty przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez powiat z budżetu Państwa na dany rok budżetowy, a na ucznia niepełnosprawnego w wysokości równej 100% kwoty przewidzianej na takiego ucznia niepełnosprawnego w części oświatowej subwencji ogólnej.
2. W przypadku szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się  w kwietniu lub czerwcu, dotacja, o której mowa w ust. 1, przysługuje również na każdego absolwenta szkoły w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę,   do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę.
3.  Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych wymienione w §1 ust. 2 otrzymują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu dotację z budżetu powiatu, obowiązanego do prowadzenia danego typu i rodzaju szkół,  w wysokości równej 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju. Uczestnictwo uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych musi być potwierdzone ich własnoręcznymi podpisami na listach obecności na tych zajęciach. W przypadku braku na terenie powiatu szkoły danego typu i rodzaju prowadzonej przez powiat kwotę dotacji określa się  w wysokości równej 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju w najbliższym powiecie prowadzącym szkołę danego typu i rodzaju. W przypadku braku najbliższego powiatu prowadzącego szkołę danego typu i rodzaju kwotę dotacji określa się    w wysokości równej 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju    w najbliższym województwie prowadzącym szkołę danego typu i rodzaju.
3a. Dotacja dla szkół, o których mowa w § 1 ust. 2, przysługuje za lipiec i sierpień na każdego ucznia, który w czerwcu spełnił warunek uczestniczenia w zajęciach, o których mowa w ust. 3.
3b. Do szkół, o których mowa w § 1 ust. 2, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze   w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, przepis  ust. 2 stosuje się odpowiednio.
 
 
§ 4.1. Niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe, otrzymują na każdego słuchacza kursu, który zdał egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji, dotację z budżetu powiatu w wysokości równej kwoty przewidzianej na takiego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej dla powiatu, pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę:
a)      poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji informację o planowanej liczbie słuchaczy kursu nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji;
b)      udokumentuje zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez okręgową komisję egzaminacyjną.
  2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, jest wypłacana jednorazowo w terminie 30 dni od złożenia przez osobę prowadzącą szkołę zaświadczenia odpowiednio o wydaniu dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe lub o zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje  w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy, którzy ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w tej szkole, wydanych przez okręgową komisję egzaminacyjną na wniosek osoby prowadzącej szkołę.
 
§ 5.1 Dotacji udziela się na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej szkołę przedstawiony organowi dotującemu nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok uzyskania dotacji określający planowaną liczbę uczniów szkoły/planowaną liczbę słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
Wniosek powinien zawierać ponadto:
a)      numer i datę zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół niepublicznych,
b)      numer i datę decyzji nadającej uprawnienia szkoły publicznej,
c)      zobowiązanie do informowania do dnia 20 każdego miesiąca, organu dotującego o aktualnej liczbie uczniów/słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, na których ma być przekazywana dotacja,
d)     zobowiązanie do informowania do dnia 20 każdego miesiąca organu dotującego o aktualnej liczbie uczniów z pkt c) posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,  o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r.  o systemie oświaty, wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, oraz rodzaj niepełnosprawności -   w przypadku szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki,
e)      wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być przekazana dotacja.
2. Zarząd Powiatu zatwierdza wnioski, o których mowa w ust. 1 ujmując zadanie w projekcie budżetu powiatu.
3. Dotacje przekazywane są na rachunek bankowy szkoły, wskazany przez osobę prowadzącą szkołę we wniosku, o którym mowa w ust.1, w 12 częściach, w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, od którego przysługuje prawo do dotacji, z tym, że część za grudzień jest przekazywana w terminie do dnia 15 grudnia. Wypłaty mają charakter zaliczkowy, z zastrzeżeniem § 4 ust. 2.
4. Podmiot otrzymujący dotację jest zobowiązany sporządzić i przekazać do organu dotującego, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca rozliczenie otrzymanych dotacji za okres od początku roku budżetowego do końca minionego miesiąca sprawozdawczego (z wyjątkiem grudnia), z uwzględnieniem aktualnej liczby uczniów/słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych,  wg załącznika do uchwały.
5. Rozliczenie dotacji, o której mowa w ust. 4 za miesiąc grudzień odbywa się w terminie do dnia 20 stycznia roku następnego.
5a. W przypadku wypłacenia w danym miesiącu dotacji na liczbę uczniów/słuchaczy większą niż liczba uprawnionych do otrzymania dotacji, dotacja za kolejny miesiąc zostanie pomniejszona  o tę nadwyżkę, z zastrzeżeniem ust. 5b.
5b. W przypadku wypłaconej nadwyżki za miesiąc listopad podlega ona zwrotowi do 30 grudnia danego roku, a za miesiąc grudzień do 31 stycznia roku następnego, na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego BS Chełmno 07948600050000042020000001.
6. Rozliczenie dotacji, o których mowa w ust. 5 i 5b stanowi podstawę rozliczenia wykorzystania dotacji przekazanej szkole w roku budżetowym.
7. W przypadku, gdy szkoła kończy działalność, rozliczenie wykorzystania dotacji następuje   w terminie 15 dni po otrzymaniu ostatniej części dotacji.
8. Dotacja podlega zwrotowi w terminie 15 dni od zawiadomienia w przypadku podania nieprawidłowych danych, od których jest uzależniona jej wysokość i przeznaczenie albo jest lub była wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem.
9. Niedotrzymanie terminów, o których mowa w ust. 8 powoduje naliczenie odsetek jak  dla zaległości podatkowych.
§ 6.1. Organy jednostek samorządu terytorialnego przekazujące dotacje mogą kontrolować prawidłowość pobrania i wykorzystywania przyznanej dotacji. W szczególności kontroli podlega  prawidłowość przedstawienia danych o liczbie uczniów oraz danych o wykorzystaniu otrzymanej dotacji.
2. Kontrolę, o której mowa w ust.1 przeprowadzają  upoważnieni pracownicy starostwa.
3. Podstawą przeprowadzenia kontroli przez pracowników starostwa jest imienne upoważnienie starosty określające:
1) imię i nazwisko osoby przeprowadzającej kontrolę,
2) nazwę szkoły kontrolowanej,
3) zakres przedmiotowy oraz czas kontroli z uwzględnieniem zapisów ust.1,
4) termin przeprowadzanej kontroli.
4. Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust.1 mają prawo:
1) wstępu do szkoły,
2) oraz wglądu do prowadzonej przez nie dokumentacji organizacyjnej, finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania, a w przypadku szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych niewymienionych  w §1 ust. 1 – dodatkowo wglądu do list obecności, o których mowa w §3 ust. 3, oraz ich weryfikacji,
3) do wykonania kopii, wypisów, odpisów stosownych dokumentów,
4) do żądania udzielania odpowiedzi i wyjaśnień pisemnych przez osobę prowadzącą szkołę.
5. Organy, o których mowa w ust.1, w związku z przeprowadzaniem kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji przez szkoły, mogą przetwarzać dane osobowe uczniów/słuchaczy tych szkół.
6. O terminie i zakresie przedmiotowym kontroli powiadamia się osobę prowadzącą szkołę oraz dyrektora co najmniej na 3 dni przed rozpoczęciem kontroli.
7. W przypadku utrudniania lub udaremniania przez szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej niewymienionej w §1 ust. 1 lub przez organ prowadzący tę szkołę czynności kontrolnych, o których mowa w ust. 4 pkt 1) i 2), organ dotujący wzywa dyrektora szkoły lub organ prowadzący tę szkołę do zaprzestania tych działań w określonym terminie.
§ 7.1. Zakres kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystywania dotacji obejmuje   w szczególności:
1) dane ujęte we wniosku o udzielenie dotacji, o której mowa w  § 5 ust.1 w porównaniu   z dokumentacją organizacyjną i dokumentację przebiegu nauczania,
2) dane ujęte w miesięcznych informacjach,  o których mowa w § 5 ust.1 lit. c i d,
3) kontrolę uczestnictwa uczniów/słuchaczy w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu,
4) posiadane przez szkołę orzeczenie, o którym mowa w art. 71 b ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r. poz. 2156),
5) dokumentację księgową w zakresie pobrania i wykorzystywania przez szkołę środków pochodzących z dotacji, wykazywanych w rozliczeniach o których mowa w § 5 ust. 4.
2. Z przeprowadzonej kontroli sporządzany jest protokół, który po jednym egzemplarzu otrzymuje kontrolowany i kontrolujący.
3. Osobie prowadzącej szkołę, która była kontrolowana przysługuje prawo zgłoszenia  - przed podpisaniem protokołu kontroli – umotywowanych zastrzeżeń, co do ustaleń zawartych w protokole kontroli.
4. Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 3 wnosi się na piśmie do starosty w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
5. W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub części, starosta przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.
6. Osoba prowadząca szkołę, której przekazano wystąpienia pokontrolne jest obowiązana  w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym, poinformować starostę o sposobie wykorzystania uwag i  wykonania wniosków oraz podjętych działaniach.
 
§ 8. Traci moc z dniem 31.12.2016 r. Uchwała Nr IX/74/2015 Rady Powiatu Chełmińskiego z dnia 29 grudnia 2015 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji szkołom niepublicznym oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania.                     
 
§ 9. Wykonanie uchwały powierza  się Zarządowi Powiatu w Chełmnie.
 
§ 10. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa  Kujawsko-Pomorskiego.
 
§ 11. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
 
Przewodniczący Rady Powiatu
 
                                                                                  Marek Jabłoński

metryczka


Opublikował: Alicja Arendt-Pera (23 listopada 2016, 09:08:42)

Ostatnia zmiana: Alicja Arendt-Pera (25 listopada 2016, 12:33:04)
Zmieniono: korekta tekstu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1509